06-12-2023

DZIESIĄTA WYGRANA W PLUSLIDZE

We wczorajszym meczu X kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał we własnej hali Trefla Gdańsk - 3:0 (25:20, 25:20, 30:28).
 
Pierwszy punkt spotkania zdobył nasz zespół, po tym jak Jan Franchi Martínez popsuł serwis. Następnie Jean Patry zatrzymał blokiem Mikołaja Sawickiego. Po akcji Tomasza Fornala blok-out wynik brzmiał 3:1, ale as serwisowy Kewina Sasaka wyrównał stan seta po 3. Patry odpowiedział tym samym (6:4). Później goście wyrównali wynik po 8. W dalszym fragmencie seta walka toczyła się cios za cios. Dwa błędy Sawickiego (najpierw w zagrywce, a następnie w ataku) ponownie wyprowadziły jastrzębian na czoło (14:12). Przyjezdni i tym razem zdołali doprowadzić do remisu (15:15). Dopiero wejście w pole serwisowe Fornala spowodowało, że miejscowi zyskali większą przewagę. Po błędzie Lukasa Kampy w rozegraniu wynik brzmiał 20:17. Gdańszczanie nie dali za wygraną (21:20), ale po ataku Rafała Szymury z piłki nasi siatkarze zyskali bezpieczną zaliczkę (23:20). W ostatniej akcji premierowej partii Patry skutecznie zwieńczył kontrę.
 
 
Drugą część meczu siatkarze Jastrzębskiego Węgla zaczęli od skutecznego bloku Benjamina Toniuttiego na Sasaku. Następnie gra się wyrównała, ale po udanym kontrataku Norberta Hubera było 5:3. W kolejnym fragmencie seta nasza drużyna zaczęła się rozpędzać. As serwisowy autorstwa Patry’ego oznaczał rezultat 9:5, a zaraz potem Jurij Gladyr świetnie zwieńczył kontratak (10:5). Dwa autowe ataki Gladyra uszczupliły przewagę, ale niebawem nasz środkowy odgryzł się rywalom, posyłając na ich stronę asa serwisowego (13:9). Gdańszczanie raz jeszcze podjęli próbę pościgu (13:12), ale miejscowi odparli ich atak (14:12). Jak się okazało, nie na długo. Punktowa zagrywka w wykonaniu Fornala nieco ostudziła rywali (16:14). Ci jednak nadal naciskali (17:16). Błąd Sawickiego na zagrywce, a następnie blok duetu Szymura-Gladyr na Franchim Martínezie dała wynik 19:16. Po czasie wziętym przez Igora Juricicia Patry posłał zagrywkę nie do odbioru (20:16). Kiedy gracze Trefla raz jeszcze zbliżyli się punktowo, Gladyr znów popisał się asem. Później na podwójnej zmianie pojawili się Edvīns Skrūders i Ryan Sclater i po akcji tego duetu miejscowi prowadzili 22:19. Blok Hubera na Karolu Urbanowiczu zapewnił jastrzębianiom setbole, z których wykorzystali drugą.
 
 
Początek trzeciego seta był wyrównany (3:3), a po asie serwisowym Sawickiego goście nawet wyszli na prowadzenie. Niebawem, po kontrze Sawickiego, przewaga gdańszczan wzrosła do dwóch "oczek" (5:7). Kiedy Patryk Niemiec skutecznie zaatakował z piłki przechodzącej, Trefl osiągnął trzypunktowe prowadzenie (8:11). Wówczas to trener Marcelo Méndez wziął przerwę na żądanie, po której Sasak przestrzelił z pola serwisowego (9:11). Pomyłka w ataku Sawickiego skutkowała rezultatem 11:12. Wkrótce w ofensywie pomylił się też Szymura (11:14). Przy wyniku 12:14 w naszych szeregach doszło do podwójnej zmiany. Kolejne błędy po naszej stronie poskutkowały tym, że goście jeszcze bardziej zwiększyli swoją przewagę (12:16). Na szczęście przy mocnych serwisach Gladyra miejscowi nieco podgonili wynik (15:16). W następnej akcji nasz potrójny blok zatrzymał Sasaka i wreszcie mieliśmy remis (16:16). Skuteczna kontra w wykonaniu Sclatera wyprowadziła gospodarzy na prowadzenie (18:17). Przy stanie 19:19 Toniutti i Patry powrócili na plac gry. As serwisowy Sawickiego odwrócił rezultat na stronę gości (20:21). Po czasie wziętym przez trenera Marcelo Méndeza jego podopieczni zrobili przejście, a następnie Gladyr postawił szczelny blok (22:21). Później doszło do walki cios za cios (23:23), a jako pierwsi setbole zyskali goście. Skuteczna kontra Patry’ego zapewniła gospodarzom meczbole, ale as Franchiego Martíneza ponownie dał piłki setowe Treflowi (25:26). W grze jastrzębian utrzymał Patry. Gdańszczanie mieli w sumie cztery piłki setowe, ale to nasz zespół za sprawą bloku Patry’ego na Sasaku wykorzystał drugiego meczbola (30:28), kończąc całe spotkanie 3:0!
 
MVP pojedynku wybrany został Tomasz Fornal.
 
 
 
Sklad Jastrzębskiego Węgla: Jurij Gladyr (8), Benjamin Toniutti (2), Tomasz Fornal (13), Norbert Huber (7), Jean Patry (15), Rafał Szymura (6), Jakub Popiwczak (libero) - Ryan Sclater (3), Edvīns Skrūders
 
Skład Trefla Gdańsk: Jan Franchi Martínez (10), Karol Urbanowicz (4), Kewin Sasak (15), Mikołaj Sawicki (11), Patryk Niemiec (2), Lukas Kampa, Voitto Köykkä (libero) - Aliaksei Nasewicz (2), Jakub Czerwiński, Kamil Droszyński
 
 

Autor:

SRiWR 'OLZA' (Foto: Edward Kutyła)