29-01-2024

IV BIEG NARCIARSKI O PUCHAR WISŁY

Już po raz czwarty na trasach Kubalonki odbyły się narciarskie zmagania "O Puchar Wisły”. Cieszymy się z tak dużej frekwencji miłośników biegówek zarówno w kategoriach dzieci i młodzieży, jak również w kategoriach OPEN dorosłych.
 
 
Na linii startu w kategoriach dzieci i młodzieży stanęło łącznie dziewięciu pięciu zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali zarówno pobliskie kluby sportowe z Wisły i Istebnej, a także Wodzisław Śląski, Wilkowice, Gołkowice, Bystrą. Po raz kolejny śmiało można powiedzieć, że bieg „O Puchar Wisły” jest wydarzeniem międzynarodowym, gdyż udział w nim wzięła spora grupa biegaczy Republiki Czeskiej, między innymi z miasta partnerskiego Wisły - Jablonkova.
 
W najmłodszej kategorii wiekowej dzieci na dystansie 100 m zwyciężyli: Timea Szewczyk z Bystrzycy i Bartosz Wantulok z Istebnej, zaś w grupie troszkę starszej na dystansie 700 m najlepszymi okazali się być Zofia Juroszek z Istebnej i reprezentant WSS Wisła Xawier Wantulok. Na dystansie 1400 m zwyciężyli: Lena Partyka z Istebnej i Mikołaj Juroszek z Koniakowa. W grupie młodzieży rywalizującej na dystansie 2000 m najszybszymi byli Lena Wantulok z WSS Wisła oraz Tobiasz Golik.
 
W każdej kategorii nagradzani byli najszybsi zawodnicy i zawodniczki z Wisły, a byli to:
Michalina Ormańczyk, Jakub Madzia, Hanna Ormańczyk, Xawier Wantulok, Gabriela Barczuk, Krzysztof Madzia, Lena Wantulok i  Paweł Palka.
 
Najmłodszą uczestniczką biegu okazała się Helenka Nikiel z Wilkowic (rocznik 2021), dla której organizatorzy również przygotowali specjalną nagrodę. 
 
 
 
 
 
W kategoriach OPEN na dystansach 5 km, 10 km i 15 km rywalizowało łącznie sześćdziesiąt jeden zawodników i zawodniczek! To bardzo dobra frekwencja wśród pań i panów, zważywszy na fakt, iż w tym czasie odbywały się także inne, amatorskie biegi.
 
Na dystansie 5 km zwyciężył Dawid Opoka z Zalesia, a wśród pań najszybsza była wiślanka Olga Cieślar. Na dystansie 10 km zwyciężyli reprezentanci Wisły: Kamila Wantulok i Piotr Palka, zaś na najdłyższym dystansie najszybszymi byli Dawid Pilch i Anna Palka, także z Wisły.
 
Najstarszymi uczestnikami zawodów byli Maria Zachara z Rabki-Zdroju (rocznik 1957) i Andrzej Figura z Cięciny (rocznik 1951) i także otrzymali specjalne upominki.
 
 
 
 
 
Dla wszystkich uczestników wielkie brawa i gratulacje za odwagę i wolę walki, gdyż trasy na Kubalonce nie należą do łatwych, a mimo to przyciągają wielu miłośników narciarskich zmagań.
 
Cieszymy się bardzo z obecności tak licznych kibiców, którzy dopingowali uczestników i tworzyli sportową atmosferę na starcie, mecie oraz na trasach.
 
Sportowym komentarzem imprezę okraszali Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu oraz Włodzimierz Młodysz z firmy Xtraining.
 
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale wykonane przez drukarnię Wow Design z Wisły oraz ciepły posiłek i herbatę. Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej dzieci i młodzieży oraz w kategoriach OPEN kobiet i mężczyzn czekały dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów. Dla zwycięzców każdej kategorii przygotowane były oryginalne, drewniane statuetki wykonane specjalnie na tę okazję przez pracownię Malowany Ptak z Wisły. Dzięki sponsorom zawodów w kategoriach OPEN dekorowani byli najlepsi uczestnicy do miejsca piątego.
 
W puli nagród znalazły się karnety na wyciąg narciarski Siglany, na stacje zrzeszone w Wiślańskim Skipassie oraz na stację narciarska Skolnity w Wiśle.
 
Ceremonii wręczenia nagród dokonali: burmistrz miasta Tomasz Bujok, Dyrektor COS OPO Szczyrk Tomasz Laszczak, a także Przewodniczący Komisji Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Sławomir Wantulok.
 
Zwracając się do uczestników zawodów, burmistrz Tomasz Bujok podkreślał swoją radość z tak wysokiej frekwencji uczestników biegu, zwłaszcza tych, którzy reprezentowali Wisłę.
 
 
Słowa podziękowania kierujemy do:
- Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku za bezpłatne udostępnienie obiektu i tras;
- pracowników tras narciarskich i ekipy sędziowskiej za przygotowanie tras;
- strażaków z OSP Wisła Centrum, za utrzymanie porządku w obrębie parkingów;
- wolontariuszy, którzy wraz z pracownikami referatu PTKS czuwali nad całością wydarzenia;
- współorganizatorów wydarzenia - Spółdzielni Socjalnej Wisła Otwarta Turystycznie.
Dziękujemy!
 
Bieg odbył się również przy wsparciu sponsorów:
  • Wiślański Skipass
  • Skolnity Ski&Bike z Wisły
  • Wyciąg Narciarski Siglany z Wisły
  • Hotel Aries Wisła
  • Elbrus - partner miasta Wisła
 
Bardzo serdecznie dziękujemy!
 
Bieg o Puchar Wisły jest najmłodszym biegiem narciarskim w Polsce, ale z powodzeniem wpisał się w kalendarz imprez polskich amatorów biegówek. Dziękujemy zawodnikom za udział i zapraszamy na kolejną edycję zmagań już za rok!
 
Informacja prasowa: UM Wisła / Foto: Krzysztof Kiecko.
 
 

Autor:

SRiWR 'OLZA'