13-04-2024

JASTRZĘBSKI WĘGIEL W PÓŁFINALE TAURON PLUSLIGI

W rewanżowym meczu ćwierćfinału PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał we własnej hali Indykpol AZS Olsztyn - 3:1 (21:25, 25:14, 25:13, 25:23).  
Awans do półfinału mistrzostw Polski stał się faktem już po trzecim secie, po którym nasza drużyna miała na swym koncie dwa zwycięskie sety w meczu i prowadziła 2:1. Po trzecim secie Marcelo Méndez wpuścił na plac gry rezerwowy skład, który zamknął całe spotkanie w czterech partiach.  
Przypomnijmy, że w Olsztynie nasz zespół wygrał 3:0.
 
Pierwszy punkt w dzisiejszym spotkaniu zdobył po ataku z drugiej piłki rozgrywający gości Joshua Tuaniga. Nasi rywale wyszli na ten mecz mocno skoncentrowani. Dwa asy serwisowe autorstwa Alana Souzy poskutkowały wynikiem 6:3 dla gości. W dalszej części premierowego seta nadal utrzymywała się kilkupunktowa przewaga rywali (6:9). Po stronie przyjezdnych pewnie na środku prezentował się Cezary Sapiński. Po autowym ataku Tomasza Fornala prowadzenie olsztynian wzrosło do czterech "oczek". Wówczas trener Marcelo Méndez po raz pierwszy poprosił o przerwę na żądanie. Przy stanie 13:16 na boisku pojawili się Jarosław Macionczyk oraz Ryan Sclater na podwójnej zmianie. Roszada ta była jednak krótkotrwała. Wciąż jednak na boisku warunki dyktowali goście (18:22). I to oni też zwyciężyli w pierwszej partii po skutecznym ataku Alana Souzy.
 
 
W drugą cześć meczu nasz zespół wszedł, prowadząc 2:0. Już na starcie tej partii byliśmy świadkami asa serwisowego w wykonaniu Norberta Hubera. Wkrótce jednak był już remis 3:3. Skuteczna "kiwka" autorstwa Fornala dała gospodarzom dwupunktowe prowadzenie (5:3). Udane ataki Jeana Patry’ego i Hubera utrzymały stan posiadania (7:5, 8:6). Sprytny blok Rafała Szymury na Alanie oznaczał rezultat 11:8 i przerwę na żądanie szkoleniowca Indykpolu AZS. Kiedy Fornal mądrym kiwnięciem przechytrzył przeciwników, na tablicy pojawił się wynik 13:9. Potem nasz przyjmujący pewnie zbił piłkę z prawego skrzydła, a następnie mocną zagrywką umożliwił Huberowi skuteczną kontrę (17:12). Nasz zespół poszedł za ciosem i za sprawą kolejnych efektywnych kontr wypracował siedmiopunktową przewagę (19:12). As Hubera w Mateusza Janikowskiego złożył się na rezultat 21:13. Chwilę potem Jurij Gladyr zafundował rywalom ciężki blok. I to także ten nasz środkowy zamknął drugiego seta blokiem na Janikowskim.
 
 
Trzeciego seta znów lepiej otworzyli podopieczni Marcelo Méndeza (3:1). Dwa przestrzelone ataki przez Manuela Armoę sprawiły, że przewaga gospodarzy wzrosła do trzech "oczek" (7:4). Chwilę później jastrzębianie dorzucili punktowy blok i wynik brzmiał 9:5. Po czasie wziętym przez Javiera Webera potrójny blok miejscowych zatrzymał Alana, a zaraz potem Huber w pojedynkę zastopował Sapińskiego (11:5). Nasza drużyna kontynuowała zabawę w bloku z rywalem. Ściana złożona z rąk Gladyra i Szymury, z którą zetknął się Alan, zapewniła prowadzenie 16:8. Jastrzębski Węgiel pewnie zmierzał po wygraną w partii. As Gladyra oznaczał wynik 20:10, a wkrótce potem nasi siatkarze przypieczętowali wygraną w trzeciej partii, a to oznaczało awans do półfinału mistrzostw Polski!
 
 
Po tym, jak stało się jasne że nasz zespół znalazł się w najlepszej czwórce, Marcelo Méndez desygnował na plac gry cały drugi skład. Na boisku zameldowali się: Ryan Sclater, Jarosław Macionczyk, Adrian Markiewicz, Moustapha M’Baye, Mateusz Jóźwik, Marko Sedlaček oraz Bartosz Makoś (libero). Do stanu 5:5 walka toczyła się cios za cios. Później jednak na trzy punkty odskoczyli goście. Jastrzębianie zaczęli odrabiać straty. Najpierw zdołali zbliżyć się do przeciwników na różnicę punktu (11:12), a po skutecznym blok w wykonaniu Sclatera doprowadzili do remisu (14:14). Wyraźnie przestrzelony atak przez Alana dał gospodarzom upragnione prowadzenie w tej odsłonie (17:16). Udany blok Markiewicza na Alanie zwiększył punktowy zapas Jastrzębskiego Węgla do dwóch "oczek" (20:18). Tej przewagi zmiennicy JW nie wypuścili już z rąk i domknęli całe spotkanie w stosunku 3:1.
 
MVP pojedynku wybrany został Tomasz Fornal.
 
 
 
Skład Jastrzębskiego Węgla: Rafał Szymura (11), Jurij Gladyr (6), Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal (7), Norbert Huber (11), Jean Patry (14), Jakub Popiwczak (libero) - Ryan Sclater (4), Jarosław Macionczyk, Mateusz Jóźwik (5), Moustapha M'Baye (1), Marko Sedlaček (4), Adrian Markiewicz (4), Bartosz Makoś (libero)
 
Skład Indykpol AZS Olsztyn: Szymon Jakubiszak (5), Joshua Tuaniga (1), Moritz Karlitzek (7), Cezary Sapiński (8), Alan Souza (12), Mateusz Janikowski (7), Kuba Hawryluk (libero) - Manuel Armoa (7), Karol Jankiewicz, Kacper Sienkiewicz (1)
 
 

Autor:

SRiWR 'OLZA' (Foto: Edward Kutyła)

Żródło:

www.jastrzebskiwegiel.pl