29-12-2023

JKH GKS W FINALE PUCHARU POLSKI

Historia lubi się powtarzać. Hokeiści JKH GKS awansowali do finału Pucharu Polski w niemal identyczny sposób jak pięć lat temu. O wygranej przesądziły lepiej wykonywane rzuty karne podobnie jak w 2018 roku. Nasi hokeiści egzekwowali je niemal bezbłędnie. Świetne zawody rozegrał Maciej Miarka, który został wybrany najlepszym graczem JKH. Jakub Lackovič z kolei obronił decydujący najazd rywala.
 
Z przebiegu całego spotkania w Krynicy-Zdroju pierwsza tercja była najbardziej wyrównana. Drużyny skupiły się na czujnej grze w obronie. Jastrzębskie szyki obronne nieco poluzowały się w 7. minucie rywalizacji. Katowiczanie nie wykorzystali kontry 2 na 1. Najlepszą sytuację nasi zawodnicy stworzyli w 9. minucie. Dominik Jarosz zmienił tor lotu krążka po strzale Jakuba Ižackiego. John Murray nie dał się zaskoczyć. W 11. minucie jastrzębianie stanęli przed szansą otwarcia wyniku spotkania. Sędziowie na dwie minuty z gry wykluczyli Jakuba Wanackiego. Gra w przewadze omal nie skończyła się dla nas utratą bramki. Szczęście ponownie dopisało naszej drużynie w 14. minucie. Krążek przypadkowo odbity od Dominika Jarosza trafił w słupek bramki Macieja Miarki. Niestety nie udało się zejść na przerwę remisując. W ostatniej minucie los uśmiechnął się do hokeistów mistrza Polski. Kilka błędów popełnionych w krótkim czasie przez naszych graczy przełożyło się na pierwsze trafienie w tegorocznej edycji turnieju o Puchar Polski.
 
Po przerwie na lodzie zarysował się wyraźna przewaga rywala. Katowiczanie częściej byli w posiadaniu krążka, zamykali jastrzębian w tercji obronnej i oddawali więcej strzałów. Wypracowali kilka dogodnych okazji do podwyższenie prowadzenia. Nasi hokeiści starali się blokować strzały, a kiedy im się to nie udawało to na posterunku był Maciej Miarka. Jastrzębianie ostatecznie wytrzymali dwudziestominutowy napór rywala.
 
Trzecia tercja rozpoczęła się od bramki wyrównującej Dominika Pasia, którego po mistrzowsku obsłużył Marcin Kolusz. Od tego momentu gra naszej drużyny zaczęła nabierać rumieńców. Jastrzębianie przeszli do ataku. Sprawiali wrażenie bardziej zdeterminowanych w dążeniu do zwycięstwa. "Gang" Kalábera zaczął nadawać ton grze. Hokeiści JKH GKS lepiej prezentowali się na tle rywala, który jakby opadł z sił. Szala wygranej zaczęła się przechylać na naszą stronę. Kilka okazji mogło przynieść powodzenie naszej drużynie. Tym razem katowiczanie musieli przetrwać jastrzębskie natarcie i drżeć o końcowy wynik, który w regulaminowym czasie nie uległ zmianie. Dodatkowe pięć minut również nic nie zmieniło.
 
W konkursie rzutów karnych błysnęli jastrzębianie. Tak świetnej skuteczność nie pamiętają najstarsi kibice JKH. Trzy z czterech prób zostały wykorzystane. Decydujące trafienie zadał Jakub Ižacký. Przed trzecią serią w naszej bramce pojawił się Jakub Lackovič, który wytrzymał próbę nerwów z Grzegorzem Pasiutem i Hampusem Olssonem.
 
Zwycięstwo jastrzębian nad mistrzem Polski, liderem ligowej tabeli oraz finalistą Pucharu Kontynentalnego należy traktować jak niespodziankę. Mało kto stawiał na takie rozstrzygnięcie. Turniej jednak rządzi się swoimi prawami. W piątek poznamy drugiego finalistę, a w sobotę o godz. 17:30 JKH rozegra piąty finał o piąty Puchar Polski w historii.
 
 
Bramki:
0:1 (19.17) - Benjamin Sokay - Olli Iisakka
1:1 (42.36) - Dominik Paś - Marcin Kolusz, Maciej Urbanowicz
 
Karne:
x - Benjamin Sokay
x - Rastislav Špirko
0:1 - Mateusz Michalski
1:1 - Emil Bagin
x - Grzegorz Pasiut
2:1 - Marcin Kolusz
2:2 - Bartosz Fraszko
3:2 - Jakub Ižacký
x - Hampus Olsson
 
 
Skład JKH GKS Jastrzębie: Maciej Miarka (od trzeciej serii rzutów karnych Jakub Lackovič) - Arkadiusz Kostek, Patryk Wajda, Maciej Urbanowicz, Dominik Paś, Marcin Kolusz - Kamil Górny, Jake Hamilton, Jakub Ižacký, Dominik Jarosz, Rastislav Špirko - Olli Petteri Viinikainen (2), Emil Bagin, Szymon Kiełbicki, Filip Starzyński, Tuukka Rajamäki - Jakub Martiška, Michał Zając, Patryk Pelaczyk, Robert Arrak, Łukasz Nalewajka
 
Skład GKS Katowice: John Murray - Noah Delmas, Maciej Kruczek, Mateusz Bepierszcz, Grzegorz Pasiut, Bartosz Fraszko - Aleksi Varttinen, Santeri Koponen, Olli Iisakka, Joona Monto, Shigeki Hitosato - Jakub Wanacki (2), Ryan Cook, Hampus Olsson, Benjamin Sokay, Sam Marklund - David Lebek, Kacper Maciaś, Mychaiło Kowalczuk, Igor Smal, Mateusz Michalski
 
 

Autor:

SRiWR 'OLZA'