11-11-2023

SPORTOWE LAURY GMIN ZIEMI CIESZYŃSKIEJ 2023

Dzisiaj w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza odbyła się Uroczysta Sesja Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wręczono Laury Srebrnej Cieszynianki dla wybitnych przedstawicieli społeczności lokalnej.
Wśród laureatów znalazł się Bronisław Cieślar - zawodnik, trener i wychowawca z Wisły.

 
Bronisław Cieślar urodzony 3 kwietnia 1952 roku w Wiśle, od lat młodzieńczych związany ze sportem, zwłaszcza z biegami narciarskimi. Był zawodnikiem klubu sportowego "Wisła-Start"- obecnego Wiślańskiego Stowarzyszenia Wisła, gdzie wiele lat pracował jako trener w sekcji biegów narciarskich. Jest niezwykle zasłużonym działaczem sportowym wiślańskiej ziemi, a pod jego czujnym trenerskim okiem swój talent szlifowali tacy sportowcy jak: Alicja Brudny- Haratyk, Joanna Małysz, Wioletta Kobielusz- Krzok, Jacek Suszka, Adam Podżorski, Andrzej Cieślar, Kuba Cieślar, Krzysztof Hatlas.
 
W swej karierze jako zawodnika osiągał wiele sukcesów na poziomie krajowym. W sezonie 1979/80 Bronisław Cieślar był czołowym seniorem wiślańskiego klubu. W całym sezonie wykazywał równą formę, co pozwoliło mu na zajęcie III miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski. Poza tym na Mistrzostwach Polski uplasował się na IV pozycji w biegu na 30 km oraz VI pozycji w biegu na 50 km. Począwszy od sezonu zimowego 1979/80 Bronisław Cieślar był najlepszym zawodnikiem klubu oraz czołowym zawodnikiem w Polsce. Od 1981 do 1983 r. był członkiem kadry narodowej biegaczy. W klubie trenował pod okiem starszego brata Henryka. Do większych osiągnięć Bronisława Cieślara można zaliczyć zajęcie IV miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski w 1981 roku, zajęcie IV miejsca w Mistrzostwach Polski w Zakopanem w 1982 r. w biegu na 50 km oraz ósmej lokaty na dystansie 30 km. W sezonie 1982/83 zajął ponownie III miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski oraz V miejsce w biegu na 50 km, VI m. na 15 km i VIII m. na 30 km podczas Mistrzostw Polski. W Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny był trzeci w biegu na 30 km jako najlepszy z Polaków. Sezon 1983/84 był ostatnim w jego karierze. Starty zakończył VIII miejscem na 30 km i IV lokatą w biegu drużynowym wraz z kolegami klubowymi na Mistrzostwach Polski. Po zakończeniu kariery narciarskiej Bronisław Cieślar zajął się pracą trenerską w klubie, gdzie od wielu lat pracuje jako trener sekcji narciarskiej. Do dnia dzisiejszego kształci kolejne pokolenie biegaczy – czytamy w uzasadnieniu.
 
 

Autor:

SRiWR 'OLZA'